O firme | Koncept FOUNTAIN | Distribútorská sieť | K stiahnutiu | FAQ | Kontakt |
Produkty
Vyhľadávanie
text  
Kontaktujte nás
Titulná stránka >  Slovník výrazov

Slovníček pojmov

Lyofilizovaná káva Kávový extrakt sa naleje do veľkých plochých nádob (3x5m) vysokých asi 5 cm. V nich sa nechá zmraziť pri teplote –40 ºC . Potom sa rozdrví na jemné doštičky, ktoré sa potom vhadzujú do lyofilizačnej vákuovej komory, kde dochádza k odparovaniu vody bez toho, aby prešla kvapalným skupenstvom. Takto sa získa káva, charakteristická vzhľadom granulí (malé pevné čiastočky) a vynikajúcimi chuťovými a aromatickými vlastnosťami. Pri tomto spôsobe výroby, ktorý je menej častý, náročnejší a drahší, sa v káve uchová plná aróma a chuť. Výsledkom je 100% káva. Veľká väčšina káv FOUNTAIN je vyrábaná práve týmto spôsobom.
Pulverizácia Častejší spôsob výroby rozpustnej kávy - tzv. pulverizácia (rozprašovanie v horúcom vzduchu). Pri tomto spôsobe je základnou surovinou silný kávový extrakt, ktorý sa vyrobí vo veľkých bojleroch. Vlastné rozprašovanie sa robí v tzv. rozprašovacej veži. Do vrchnej časti veže je privádzaný kávový koncentrát, ktorý je rozprašovaný smerom dolu v drobných kvapôčkach. Naopak zo spodnej časti veže je smerom hore, oproti týmto kvapkám kávy, vháňaný horúci vzduch. Týmto dôjde k odpareniu vody (usušenie kávy). Para je odvádzaná von z rozprašovacej veže. V spodnej časti veže sa potom zhromažďuje instantná káva už v takej konzistencií, ktorú poznáme. Nevýhodou tohto spôsobu výroby je oproti výrobe lyofilizáciou väčšia strata arómy.
Kávový extrakt Pri výrobe rozpustnej kávy sa najskôr vyrobí silná káva. To sa robí vo veľkých tankeroch. Tento proces si môžeme predstaviť, ako keby sme si robili kávu v obrovskom prekvapkávači. Do hornej časti sa nasype mletá káva danej zrnitosti. Potom sa do nej vpustí horúca voda. V spodnej časti sa zachytáva kávový koncentrát. Potom môžme postupovať dvojakým spôsobom. Tzv. pulverizáciou (rozprašovaním za tepla), alebo tzv. lyofilizáciou (mrazením a sublimáciou).
Sublimácia Odparovanie vody vo vákuovej komore pri teplote od - 40 ºC do 0 ºC, bez toho, aby voda prešla kvapalným skupenstvom.
Organoleptické vlastnosti kávy Kávy FOUNTAIN rozdeľujeme do troch základných skupín - podľa chuti.
  1. kávy typu moka
  2. kávy typu medium
  3. kávy typu espresso
Jednotlivé typy sa líšia chuťou resp. dobou, po ktorú sa káva praží. Na obrázku je graficky znázornený vplyv dĺžky praženia na "ostrost" a "horkost". Pri krátkom pražení je výsledkom káva menej horká, jemná a ostrá - typ mild. V určitom okamihu sa krivky "ostrosti" a "horkosti" “ pretínajú a získava sa káva typu moka (medium) - stredne horká a stredne ostrá. Pri dlhšom pražení je káva menej "ostrá" a viac horká – typ espresso.

U kávy sledujeme štyři základní charakteristiky
  • Ostrost (kyselost)
  • Horkost
  • Plnost - tzv. "telo" ((silný vnem v ústach/výrazná chuť)
  • Zostatková chuť (tzv. "chvost" - trvalá chuť v ústach)
Súhrn týchto vlastností tvorí tzv. "organoleptickú charakteristiku" kávy. Ďalšími nemenej dôležitými vlastnosťami sú "aróma" a "farba". Charakteristická vôňa je dôležitá pre prežitok pre čuchové bunky, na rozdiel od chuti, ktorá je dôležitá pre ústa. Farba potom kompenzuje celú mozaiku vnemov a dotvára celkový dojem pri pití kávy.
Systém POD Jedná sa o nový moderný spôsob prípravy kávy, ktorý sa pre svoju jednoduchosť a rýchlosť stáva veľmi obľúbeným. Taktiež sa mu hovorí E.S.E (Easy Serving Espreso). Namletá káva je zlisovaná do kapsúľ z papierových filtrov - tzv. PODov, ktoré majú presný tvar a veľkosť zodpovedajúcej hlavici páky u daného kávovaru a gramáž najčastejšie 7g. Každá kapsľa je balená v ochrannej atmosfére do špeciálnych nepriepustných obalov, v ktorých si káva uchová svoju vôňu a chuť. Výhodou tohto spôsobu prípravy je, že pri výrobe espressa sa používajú upravené kávovary s plytkou pákou, ktorej ovládanie je jednoduché a údržba je vďaka „bezodpadovej“ technológii minimálna. Hneď ako je káva hotová, kapsľa sa ľahko vyberie a vyhodí. Tento spôsob prípravy espressa je ideálny pre domácnosti, sekretariáty, kancelárie s malými a stredne veľkými kolektívmi pracovníkov, ale aj pre menšie a stredné gastro - prevádzky.
LOW FAT LOW FAT = označenie pre produkt so zníženým obsahom tuku.
Z nápojov FOUNTAIN je týmto symbolom označené šesť zo siedmi polievok FOUNTAIN.
Verzia pre tlač
Copyright © FOUNTAIN CS, spol. s.r.o. 2005     |     Webdesign Comin.cz Česky | Slovensky